Papatya Çayı Nedir?

Papatya çayı, papatya bitkisinin çiçeklerinden yapılan bir çaydır. Papatyagiller ailesine ait bir bitkidir ve özellikle Avrupa ve Asya’nın ılıman iklimlerinde yetişir. Doğal bir yatıştırıcı ve rahatlatıcı olarak bilinir. Beyaz-sarı renkleriyle birçok alanda bulunmaktadır. İçerisindeki sıvısı ile de yağı kurutularak ise çayı yapılmaktadır. Çeşitli sağlık sorunlarına karşı doğal bir çözüm olarak kullanılır.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

1- Uyku Problemlerini Giderir
İçerisindeki apigenin adı verilen bileşik sayesinde uyku sorunlarını hafifletir. Apigenin, merkezi sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkisi olan bir flavonoiddir. Uyku süresini uzatır yatmadan önce içilmesi, vücudun rahatlamasına ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur.

2- Stresi Azaltır
Antioksidan özellikleri sayesinde, vücudu stresin zararlı etkilerinden korur duygusal durumların hafifletilmesine yardımcı olur sakinleştirir vücuttaki kortizol hormonu seviyesini düşürür.

3- Sindirime Yardımcı Olur
İltihaplanmayı azaltarak mide ve bağırsakları rahatlatır. Bu da sindirimi kolaylaştırır kabızlık, gaz ve mide yanması gibi sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bağırsaklarda serbest radikallerin oluşmasını engeller ve sindirim sistemi kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

4- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Antimikrobiyal özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı korur. Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı da koruyucu etkisi vardır.

5- Ağrıları Azaltır
Ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır. Baş ağrısı, adet ağrısı diş ağrısı ve kas ağrıları gibi çeşitli ağrıları hafifletir.

6- Cilt Sağlığına Yararlıdır
Ciltteki iltihaplanmayı azaltır, cildin nem dengesini korur, ciltteki yara ve çatlakların iyileşmesine yardımcı olur ve cilt tonunu eşitler. Akne, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt sorunlarına karşı da koruyucu ve tedavi edici etkileri vardır.

7- Kan Şekerini Düzenler
İçerisindeki bisabolol gibi bileşikler sayesinde kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Bu sayede, diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmalarına yardımcı olur.

8- Göz Sağlığına Yardımcı Olur
Göz sağlığına faydalı olan lutein ve zeaksantin gibi bileşikleri içerir. Bu bileşikler gözlerdeki serbest radikalleri yok eder ve katarakt, glokom ve diğer göz hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.

9- Adet Öncesi Sendromunu Hafifletir
Adet öncesi sendromu semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan östrojen benzeri bileşikler içerir. Bu sayede, adet öncesi sendromu olan kadınlar için faydalı olabilir.

10- Soğuk Algınlığı Ve Grip Semptomlarını Hafifletir
İçerdiği antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşikler nedeniyle soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Boğaz ağrısı, öksürük ve burun tıkanıklığı gibi semptomları azaltır.

11- Diş Ağrısı ve Diş Eti Hastalıklarına Karşı Koruyucudur
Diş ağrısı ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. Ayrıca, gargara yapmak ağızdaki kötü kokuları da azaltır.

Papatya Çayı Zayıflatır Mı?

  • Yeşil çay, polifenoller, kateşinler ve kafein gibi bileşenler içerir ve vücuttaki metabolizmayı artırarak yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur.
  • Termojenik özellikleri, vücudun enerji harcamasını artırarak daha fazla kalori yakmasını sağlar.
  • İnsülin direnci ve kan şekeri düzeylerini düzenleyerek, kan şekeri dalgalanmalarını kontrol altına alır ve iştahı azaltır.
  • Diüretik yapısı sayesinde ödemleri atma konusunda da yardımcıdır.
  • Tek başına yeşil çay tüketimi ile önemli bir kilo kaybı beklenmemelidir. Sağlıklı bir diyet ve aktif bir yaşam tarzı ile birlikte kullanıldığında, sağlıklı kilo kaybı hedeflerine ulaşmada yardımcı olur.

Yeşil Çayın Zararları Ve Yan Etkileri Nelerdir?

1- Yeşil çay, kafein içerir ve aşırı tüketildiğinde uyku bozukluğu, sinirlilik, huzursuzluk, çarpıntı ve baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir.
2- Demir emilimini azaltabilir bu nedenle, demir eksikliği olan kişilerin yeşil çay tüketiminde dikkatli olmaları önerilir.
3- Mide bulantısı, ishal ve kabızlık gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.
4- Tansiyonu düşürücü etkisi olduğu bilinir, ancak aşırı tüketildiğinde kan basıncını düşürebilir. Düşük tansiyonu olan kişilerin dikkatli olmaları önerilir.
5- Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ilaçların etkisini artırabilir veya azaltabilir. Bu nedenle, düzenli ilaç kullanan kişilerin yeşil çay tüketiminde doktorlarına danışmaları önerilir.
6- Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlar için güvenli olmayabilir.

Diğer çaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz…