Nasıl Influencer Olunur?

1. Bir Niş Konu Seçin

Instagram’da bir influencer olmak için yapmanız gereken ilk adım kişiliğinize ve zevklerinize uygun bir niş bulmaktır. Bilgi sahibi olduğunuz ve ilgili olduğunuz bir alan olması ilerlemenizi daha kolay hale getirir. Başkasının ele aldığı alanlar olmak zorunda değildir burada bilginizi aktarmak daha ön plandadır. Başkasının başarılı olduğu alanda ilerlemek zorunda değilsiniz kendi bilgilerinize daha önem vermelisiniz. Instagram gönderilerinizin sizi ilgilendiren şeyleri yansıtması rastgele şeyler olmaması gerekir. Belki bir moda sayfası, bir yemek tarifi sayfası veya sporla ilgilenen bir kitle oluşturarak gün içinde yaptığınız spor ve yediğiniz sağlıklı besinleri ele alabilirsiniz. Tabi ki belirlediğiniz niş için her zaman daha fazla araştırma yapmaya meraklı olmanız ve sürekliliği bırakmamanız gerekmektedir. Bu sebeple sizin gerçek ilginizi yansıtanı seçmeli, rastgele içerikler paylaşmamalı, fikrinizde sabit olmalısınız. Takipçileriyle güçlü bağlar kuran influencer‘lar her zaman çok daha hızlı gelişiyor bu yüzden kitlenize göz atarak hoşlandıkları konuları ele almalısınız. Belirli bir niş belirlemek, nişten uzaklaşmamak oldukça önemlidir.

2. Bir Biyografiniz Olsun

Aslında önemsiz gibi görünse de hesabınıza ekleyeceğiniz bir biyografi niş kadar önemlidir. Artık hesabınıza ince ayarlar yapmaya başlamalısınız. Dikkat etmeniz gereken ilk şey, insanların dikkatini hemen çekebilecek bir biyografi oluşturmaktır. Bir markanın veya bir takipçinin hesabınızda gördüğü ilk şeylerden biri bu olacaktır. İlgilendiğiniz alanla ilgili küçük notlar bırakabilirsiniz.

3. Hikayeler Paylaşın

Yalnızca fotoğraf paylaşarak bir influencer olabileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Verdiğiniz bilgilerin yanında gün içinde meşgul olduğunuz şeylerle ilgili bolca hikaye atmanızı tavsiye ederiz. Bunu yapmak takipçilerinizle aranızda duygusal bir bağ kurmak ve samimiyetinizi artırmak için oldukça fayda sağlar. Instagram hikayeleri şu an Instagram’da bulunan en favori özelliklerden biridir takipçileriniz olmayan insanlar bile sizi hikayeler’den keşfedebilirler hikayelerinize hashtag veya konum ekleyerek daha fazla kişi tarafından keşfedilebilirsiniz. Hikayelerinizde başkalarını etiketleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda izleyenleri de büyütmek demektir. Çünkü bu hesapların da size karşılık vermesi muhtemeldir. Instagram hikayeler’de anket düzenleyebilir veya yarışmalar düzenleyerek hediyeler verebilirsiniz.

4. Belirli Aralıklarla Düzenli Paylaşım Yapın

Sürekli ve düzenli olarak içerik üretmek onu paylaşmak, Instagram influencerı olmak için önemli bir kuraldır. Instagram’daki çoğu influencer günlük olarak paylaşım yapmaktadır. Ancak bu zorunlu bir kural değildir önemli olan bunu sürekli ve düzenli hale getirmektir. İsterseniz günde birkaç tane veya haftada sadece tek paylaşım da yapılabilir. Ancak, gönderi zamanlamanız oldukça önemlidir takipçilerinizi gözlemleyerek en çok aktif olunan saatlerde paylaşım yapmak sizi daha da ön plana çıkarır.

5. Doğru Hashtag Seçimi

Hashtag kullanımı, içeriklerinizin diğer Instagram kullanıcıları tarafından bulunabilmesini sağladığı için büyük önem taşır. Bir fotoğrafta ortalama 20 hashtag kullanımı vardır ve tavsiyemiz hepsini kullanmanızdır çünkü ne kadar çok kullanılırsa profiliniz o kadar çok öne çıkmaya başlar. Yüksek arama hacmine sahip hashtag’lerin sizin için çok da iyi olmadığını unutmayın çünkü rakibiniz aynı etiketlerle oldukça çoğalmaktadır. Bunun yerine, şansınızı en üst düzeye çıkaran ilgilendiğiniz konuları tanımlayan arama sonuçlarına uygun etiketler seçmelisiniz.

6. Takipçi Satın Almayın

Takipçi satın almak pek çok Instagram kullanıcısının kolayca amacına ulaşması için ne kadar mantıklı gözükse de aslında bir yanlıştır. Bir influencer olmak ve para kazanmak istiyorsanız, gitmeniz gereken yol organik takipçi kazanmaktır sizi seven gerçek takipçilere ulaşmaktır. Bunun kolay olmadığını aslında hepimiz farkındayız. Ama başarıya ulaşmak için çaba ve sabır gerekmektedir. Aksine satın alınan takipçiler büyümenize engel olacaktır. Bu durum markalar tarafından keşfedilmenizi ve tercih edilmenizi olumsuz etkiler. Böylece markalarla iş birliği yapma şansınız azalır. Çünkü satın alınan takipçiler sizinle yeterince meşgul olmayacak sizi takip etmeyecektir.

7. İşletme Hesabına Geçiş Yapın

Eğer bir influencer olma konusunda kararlıysanız, artık işin ciddi yönüne geçiş yapmalısınız. Bunun için en iyi ilk adım da bir işletme hesabına geçiş yapmaktır. İşletme hesabına geçmenin en büyük faydası iç görülere erişme imkanına sahip olmanızdır. Takipçilerinizin yalnızca demografik bilgilerinizi değil, aynı zamanda hangi içeriklerinizin daha iyi etkileşime girdiğini ve size en iyi etkileşimi veren günleri ve saatleri de görebileceksiniz. Takipçi demografisi, iş birliği için markalara adım atmak konusunda oldukça faydalıdır. Çünkü sayılar sizi fotoğraflarınızdan daha çok ön plana çıkarır. İşletme hesabının size bir diğer katkısı da reklam yayınlama yeteneğidir.