Aynısefa Yağı

Aynısefa yağı; Doğanın sunduğu eşsiz mucizeler arasında yer alır, turuncu renk kadifemsi çiçekleriyle ön plana çıkan, özellikle günümüzde sağladığı faydalar ile çok fazla tercih edilmektedir. Aynısefa yağının faydalarını birçok yönden değerlendirebilir ve say say bitiremeyiz. İnsan sağlığı üzerinde birçok faydaları ve mükemmel sonuçları vardır. İbrahim Saraçoğlu’nun özellikle bu bitki üzerinde ciddi araştırmaları olmuştur. Yapılan kremlerin doğal nemlendirici olarak kullanılabileceğini söylüyor.

Cilt hastalıkları, iç hastalıklar ve saç problemlerinde bir hayli etkili olmasından dolayı birçok kişisel bakım ürünü içerisinde kullanılmakta ve hemen hemen her üründe artık karşınıza çıkmaktadır. Hoş bir kokusu canlı rengi olan aynısefa çiçeğinden elde edilen yağa aynısefa yağı denilmektedir. Aynısefa yağı nasıl mucizelere sahiptir birlikte daha detaylı bakalım!

Aynısefa Yağı Faydaları Nelerdir?

Aynısefa yağının faydalarını senin için listeledik.

• Yara iyileştirme özelliği ile bilinen Aynısefa; ağrı, iltihap ve yaraların iyileşmesi için cilde uygulanır.

• Ciltte oluşan; kaşıntı, kızarıklık ve diğer cilt problemlerine karşı etkilidir. Egzama ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıklara da düzenli kullanımda etkisi çok fazladır.

• Aynısafa merhemi, aynı zamanda kaşıntılı mantar hastalığına karşı da iyileştirme etkisi gösterir.

• Uzun süre cildin direkt olarak güneş ile temas etmesi bazı cilt problemlerine neden olmakla birlikte en çok da güneş yanıklarına neden olmaktadır. Aynısefa yağının cilde faydaları arasında güneş yanıklarına iyi gelmesi de yer almaktadır. Güneş sonrası kremi olarak da yaygın kullanılır.

• Aynısefa bitkisinin taze saplarının özsuyu, siğillere ve kaşıntılara karşı kullanılabilir.

• Bebeklerde pişik oluşumunu önler.

• Sivilce ve akne problemi, hemen hemen her insanda görülebilen durumlardan biridir. Mükemmel etkilere sahip aynısefa yağı, sivilce ve akne oluşumuna karşı da etkili bir çözümdür. Düzenli olarak kullanılmaya devam edildiğinde, akne ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

• Saç bakımında da oldukça etkilidir. Kuru kafa derisini canlandırır ve düzenli kullanımda eski nemini kazandırır.

• Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Nezle, grip gibi rahatsızlıklara yakalanıldığı zaman bağışıklık sistemimiz zayıflar. Bu dönemde öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek ateşi düşürmek için kullanılabilir.

• Mide ağrılarına, mide kramplarına, ülser, gastrit gibi mide rahatsızlığına faydalıdır.

• Kadınlarda adet düzenleyici olarak ve adet ağrılarını azaltmak için kullanılabilir. Ağrıyan bölgedeki kan akışını hızlandırır. Bunun için karın bölgesine sürülebilir.

Aynısefa Yağı Nasıl Kullanılır?

• Aynısefa yağı cilt üzerine direkt olarak uygulanabilir temiz olan cilt üzerine bir miktar sürülerek masaj yapılabilir durulamaya gereksinim yoktur. Aynı zamanda yüz ve göz çevresi için de rahatlıkla kullanılabilir gözle temas etmemelidir. Merhem olarak hazırlamak yağı kullanmanın en pratik yoludur ama bir pamuk yardımı ile istenilen bütün bölgelere aynısefa yağı sürülerek de uygulama yapılabilir.

• Aynı sefa yağı saç bakım yağı olarak da kullanıma uygundur. Saç için ise saç diplerine ve saç boyuna sürülerek bir süre bekletilir ve saçtan iyice arınması sağlanır. Saçlara yumuşaklık verir, parlatır, saçın nem ihtiyacını karşılamaya yardım eder.

Aynısefa Yağı Çatlaklara İyi Gelir mi?

Vücut çatlaklarında da nemlendirici etkisinden dolayı güzel sonuçlar almak mümkündür. Özellikle hamilelik sonrasında doğumdan kalan karın çatlakları, göğüs çevresi ve kalçadaki çatlaklar için düzenli bir şekilde doğrudan aynısefa yağı uygulaması yapılabilir. Çatlaklar olan bölgeye bir miktar sürüp ve masaj yaparak uygulanabilir kaslarda oluşan kasılmalara rahatlatıcı özelliği vardır. İç rahatlığıyla kullanılabilir tüylenme yapmamaktadır.

Diğer yağlara aşağıdan ulaşabilirsiniz…