Doğal Güzellik Kaynağımız: Hint Yağı

Sağlık açısından birçok faydası bulunan hint yağı ile tanışmaya hazır mısın? Hint yağı geçmişten günümüze gelen Hint yağı bitkisi yani Ricinus communis’den elde edilen bu yağın faydaları oldukça fazladır. Bitkinin tohumlarından elde edilen hint yağı oldukça hafif kokuludur renksiz veya açık sarı rengindedir.

Saç bakımı, kaş, kirpik ve cilt üzerinde birçok etkisi bulunan hint yağını hem aktarlarda, hem de bitkisel ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz. Hint yağının en çok bilinen faydası saçları dolgunlaştırmasıdır. Elbette bunun dışında önemli faydaları da bulunmaktadır. Peki, hint yağının faydaları nelerdir?, Nasıl kullanılır? Merak ettiklerini senin için cevapladık umarım senin aradığın bütün soruları cevaplamış oluruz.

Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt ve saç bakımı dışında bazı tedavilerde her zaman kullanılır. Faydalarını birlikte inceleyelim!

• Bağırsakları çalıştırdığı için sürekli olarak kabız olanlara doğal bir ilaçtır. Ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Direk olarak ağızdan alınamaz.

• İltihaplı sivilcelerin kısa sürede azalmasına ve düzenli kullanımda ise tamamen iyileşmesini sağlar.

• Hücreleri yenileme özelliği sayesinde ayak tabanında oluşan çatlakları tedavi eder. Diz ve dirseklerde oluşan kurumaları da nemlendirerek bu sorunun önüne geçer.

• Soğuk günlerde dudakta oluşan çatlakları ve kurumaları önlemek için ideal bir doğal yağdır.

• Eklem ağrıları üzerinde olumlu etkileri olduğu söylenen hint yağı ağrı olan bölgeye birkaç damla sürülerek masaj yapılır üzerine bir havlu koyup dinlenince ağrılar hafifleyecektir.

Hint Yağı Bağırsak İçin Nasıl Kullanılır ?


Bağırsaklara faydasını elde etmek için bir su bardağı suyun içine bir çay kaşığı kadar ekleyip tüketin. Direk olarak tüketilmemesi gereken bir besindir. Kronik rahatsızlığı olanlarda alerjik reaksiyonlara neden olduğundan bir uzmana danışılmadan tüketilmemelidir.

Hint Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Yıpranmış saçların için merak ettiğin her şeyi detaylı bir şekilde cevaplamaya çalıştık.

• Saçları hızlı bir şekilde uzatır. İçinde bulunan vitaminlerden olan E vitaminini, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitlerini içermektedir. Bu nedenle en önemli etkisi saçları onarıp daha sağlıklı ve hızlı uzamasına destek olmasıdır.

• Kırıklar üzerinde onarıcı etkisi vardır. Hint yağı, besleyici içeriği ile saçı güçlendirip onararak kırık oluşumunun önüne geçer. Düzenli kullanımda artık kırık olmadığı için daha sağlıklı uzamasını sağlar.

• Saç derisindeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.

• Aynı zamanda saça nem vererek, nemi saça hapseder. Besleyici ve yumuşatıcı etkisi vardır. Özellikle saçlarını şekillendirirken zorlanıyorsan Hint yağının yumuşatıcı etkisine bayılacaksın.

• Saçlarını kökten uca canlandırır ve parlak görünmesini sağlar. Hint yağıyla beraber saçların uzadıkça aynı zamanda ışıl ışıl parlar.

• Aşırı dökülmelerin önüne geçerek daha güçlü saçlara sahip olursun.

Hint Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Güçsüz ve seyrek saçlar için sık sık önerilen hint yağı, aynı zamanda saç köklerini besleyerek daha gür olmalarını sağlıyor. Hint yağını bir miktar alarak önce saç köklerine masaj yaparak uyguladıktan sonra saç uçlarına doğru uygulayın. Bu şekilde 2-4 saat bekletin daha sonra ılık suyla yağdan arındırın. Bu uygulamayı hafta da 2 kez yaparak daha güçlü ve parlak saçlara sahip olabilirsin. Hint yağını diğer besleyici yağlar ile birleştirerek kendi maskeni kendin yapabilirsin.

Hint Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

• Sivilceler ve akneler hemen hemen herkesin yaşadığı bi durumdur. Özellikle kış aylarının başladığı günlerde, rüzgar cildimizi kurutur ve nemlendiriciye ihtiyaç duyarız. İşte sivilce ve aknelerin bir an önce geçmesi yada cildin kolayca nemlendirilmesi için hint yağı en iyi dostun olacaktır.

• Siğiller bir anda özellikle ellerde çok sık bir şekilde çıkabilir. Ellerde oluşan siğiller herkesi rahatsız eder. Siğil için de hint yağı kullanılabilir.

• Ayaklarda oluşan mantarları düzenli kullanımda yok eder.

• Cildi yumuşatır, nemlendirir ve pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Cildi güzelleştirmesi de hint yağı faydaları arasındadır.

• Karın, kalça ve bacak bölgesine masaj yaparak uygulandığında ise çatlak ve selülit oluşumunu yok ederek önüne geçer. (Dikkatli kullanılmalıdır aşırı kullanımda tüylenme yapabilir.)
• Ciltteki döküntü, kaşıntı ve tahriş meydana getiren mikropların ciltten uzaklaşmasını sağlar.

Hint Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Cildi nemlendirmesi, çatlakları gidermesi, sivilce ve akneleri yok etmesi, siğil yada ayak mantarına iyi gelmesi için: Bir parça pamuk alınarak hint yağına batırılır. Uygulamak istenilen bölgeye yağlı pamuk sürülür. Yağı sürdüğün bölgeyi bir saat yıkamayın, böylece o bölge yağı iyice emecektir. Bir saat sonra ılık suyla yıkayın. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulayabilirsin.

Hint Yağı Kaş Ve Kirpiğe Nasıl Uygulanır?

Hint yağının düzenli kullanımı ile birlikte kirpik dipleri güçlenir, dökülmesi azalır kirpikler ve kaşlarda uzama, gürleşme meydana gelebilmektedir.

• Öncelikle hint yağı kullanmadan önce gözünde makyaj varsa mutlaka temizlemelisin. Hint yağını en basit kullanma şekli rimel veya göz kalemi fırçasından faydalanmaktır. Eğer bunlar yoksa temiz bir pamuk yardımıyla da uygulayabilirsin. Fırçayı veya pamuğu Hint yağına batırarak kirpiğinin yağla kaplanmasını sağla. Bu uygulamayı her gece yatmadan önce düzenli bir şekilde uygulamak farkı daha net gösterecektir. Sabah uyanınca bol ılık suyla durulamayı unutma. Hint yağının içine zeytin yağı ya da tatlı badem yağı karıştırarak da kullanabilirsin.

Diğer yağlara aşağıdan ulaşabilirsiniz…