Kayısı Yağı

Renginin güzelliğiyle tazesi ve kurusu olarak tanıdığımız damakları tatlandıran şifa dağıtan kayısı da doğal bakım ürünü olarak karşımızda. Mutfaktan cilt bakımı ürünlerine kadar birçok alanda bize fayda sağlamakta. Zengin bir lif kaynağı olan kayısı kilo verme sürecinde de tercih edilen, sağlıklı ve faydalı bir besin. Birçok vitaminlerle sağlıklı beslenmemizin baş köşesinde yer alan kayısı, bundan ziyade çok sevdiğimiz tatlıların da lezzetine lezzet katıyor.

Kayısı çekirdeği yağı olarak da bilinen kayısı yağı içerisinde bulunan A ve C vitaminleri açısından oldukça faydalıdır. En çok dikkat çeken etkisi ise bağırsaklara olan faydalarıdır. Kayısı yağının faydaları nelerdir? Kayısı yağı nasıl yapılır? Detaylı bir şekilde öğrenelim.

Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

  • ‌Kayısı yağı yapılan bir çok araştırma sonucunda kalp sağlığını koruduğu ve kalp krizi riskini azalttığı sonucuna varılmıştır.
  • ‌İçerisinde bolca A ve E vitaminleri bulundurur. Bu vitaminler sayesinde cildi temizleme özelliğine sahiptir. Cildi besler ve cildi zararlı maddelerden arındırır.
  • ‌Topuk, parmaklar ve ayak tabanında oluşan sertliği yumuşatır pürüzsüz olması için oldukça etkilidir.
  • ‌Ciltte oluşan enfeksiyonlarla mücadele eder. Yara ve yanıkları iyileştirir, ölü hücreleri yeniler, cildin her zaman taze ve canlı kalmasını sağlar bebek gibi bir cilde kavuşturur.
  • ‌Bir çok kişinin şikayetçi olduğu kuru ve cansız saçları canlandırır. Nem ihtiyacı olan saçlara doğal nem verir ve her zaman sağlıklı bir görünüm sağlar. Kullandıktan sonra kozmetik ürünlerin arasından eksik etmeyeceksin.
  • ‌Kayısı yağı sivilceleri yok edici özelliğe sahiptir. Akne ve dönem dönem cildi rahatsız eden sivilceler için birebir faydalıdır. Akneye neden olan cilt iltihabını temizler ve oluşumunu önler. Tüm cilt tiplerine uygun bir yağdır.
  • ‌Düzenli kullanılan kayısı yağı göz altı morlukları ve göz halkalarını yok ederek cildi yeniler. Ayrıca cildi canlı tutarak yaşlanma belirtilerini gizler.
  • ‌Hamilelik döneminde oluşan göğüs ucundaki çatlakları önlemek için günlük olarak kullanılabilir.
  • ‌Kayısı yağı içinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde zor uzayan ve dökülen kirpikleri besler seyrek olan kaşlar için de oldukça etkilidir. Kaş ve kirpikler için en doğal serum özelliğine sahiptir.

Kayısı Yağı Nasıl Yapılır?

Şimdi birlikte en doğalından hiçbir katkı maddesi bulunmadan kayısı yağı hazırlayalım.

Öncelikle 1 litre saf zeytinyağını bir kavanozun içerisine alalım. Çekirdeği çıkarılmış 1 su bardağı kayısıyı ikiye bölüp bu yağın üzerine ekleyelim. Daha sonra 1 su bardağı kayısı çekirdeğini ezerek karışımın içerisine ekleyelim. Blender yardımı ile tüm karışımı iyice ezelim. Daha sonra kavanozun ağzını sıkıca kapatarak 15 gün boyunca günde 1 saat güneşte kalacak şekilde beklemeye alalım. 15 gün sonunda yağı ince bir süzgeç yardımıyla süzdükten sonra doğal kayısı yağı kullanıma hazır.

Kayısı Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Saç, kaş ve kirpiklerin gürleşmesine yardımcı olan kayısı yağı, anında tüylenme yapmamaktadır fakat düzenli ve uzun süreli kayısı yağı kullanımının, kıl köklerini beslediği ve güçlendirdiği için vücutta tüylenme yapabildiği görülmüştür. Kaş, saç ve kirpiklere uygularken tamamen bölgesel olmasına özen gösterilmelidir. Yüz maskelerinde ise inceltip kullanılmasını öneririz.

Diğer yağlara aşağıdan ulaşabilirsiniz…