Zarif Görünen Çiçeğin Arkasındaki Mucize: Papatya Yağı

Baharın gelmesi ile birlikte her yerde kendini gösteren etrafa mis gibi kokular bırakan papatya çiçeğinden elde ettiğimiz bu yağın faydalarını senin için hazırladık. Papatya çiçeği soğuk sıkım işleminden geçtikten sonra bu yağ elde edilir. Eski Mısırlılar döneminden beri güzellik ve hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Papatya, genel olarak ağrı kesici bir bitki olarak bilinir. Özellikle papatya çay olarak tüketildiğinde stresi ve gerginliği yok ederek vücudu sakinleştirdiği rahatlattığı gözlemlenmiştir. Güzel kokusu ve görüntüsüyle kadınların en sevdiği çiçekler arasında yer alan bir bitki olmuştur. Şimdi birlikte faydalarını inceleyelim.

Papatya Yağı Faydaları Nelerdir?

•  Güçlü bir ağrı kesicidir. Papatya yağı içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde vücutta oluşan ağrıları giderir. Bunların başında eklem ağrısı ve sinüzit ağrısı gelmektedir. Papatya yağını cilde uygulayarak eklem ve sinüzit gibi ağrılardan kurtulabilirsin.

• Nefes darlığı ve burun tıkanıklığını giderir. Üst solunum yolu rahatsızlıklarını gidermek için papatya yağını doğal ilaç olarak kullanabilirsin hoş kokusuyla seni rahatlatacaktır.

• Küçük çocuklarda oluşan ateş problemi için ateş düşürücü olarak kullanılır. Papatya yağını cilde uygulayarak ateşi hafifletebilirsin.

• Sakinleştirici etkisi vardır. Sinir sistemini etkileyen papatya yağı vücüdumuzu rahatlatarak sinirlilik halini üzerimizden kaldırır ve rahatlatır.

• Kadınlar için ekstra kurtarıcıdır. Papatya yağı, regl döneminde ağrıların dinmesini sağlar ve adet görmeyi de kolaylaştırır. Papatya yağı göğüslerdeki ağrıların dinmesine de yardımcı olur.

• Saçları canlandırır. Saçın doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Kuru ve kırılgan saçlar üzerinde oldukça etkilidir, saçın nem dengesini korur ve saçın kuruyarak yıpranmasını önler. Kepek ve kaşıntı problemini ortadan kaldırdığı gibi bitlenmeye karşı da oldukça etkilidir.

• Karında gaz birikmesini önler ve karın şişliğini ortadan kaldırır.

• Antiseptik özelliğe sahip olan papatya yağı mide ve bağırsak sorunlarının yanı sıra ishal, kabızlık ve safra taşı gibi çeşitli sindirim sorunları ve bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını önleyerek birçok sindirim sistemi sorununa karşı koruma sağlar.

• İltihap tedavisinde oldukça etkili sonuçları vardır. Enfeksiyon ve mikropların baş düşmanıdır cildinizde oluşan iltihaplanmaları en aza indirir.
• Akne ve sivilce problemi kızarıklık ve ağrı gibi sorunları da beraberinde getirir. İltihap, kızarıklık ve akne izlerini papatya yağıyla ortadan kaldırabilirsin.

• Cilt sağlığında önemli rolü bulunan papatya yağı, egzamadan kırışıklıklara kadar pek çok alanda fayda sağlamaktadır. Cildin yumuşamasını ve parlamasını sağlar, cilde uygulandığında pürüzsüz bir etki bırakır. Cilde masaj yaparak uygulanmalıdır.

• Doğal idrar söktürücü olan papatya yağı, idrar yollarını, böbrekleri ve kanı temizler.

Papatya Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımının vazgeçilmezi olan papatya yağı, sağlığın birçok alanında fayda sağlamaktadır. Hemen hemen herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir yağ olarak bilinir. Cildi kuru ve hassas olan kişilerin yüzünü yıkadıktan sonra ıslak olan ciltlerine 3-4 damla papatya yağı sürmeleri önerilmektedir. Hafif bir masaj ile uyguladığın papatya yağını 5 dakika beklettikten sonra uyguladığın bölgeyi ılık suyla durulayın.

Papatya Yağı Saç Bakımında Nasıl Kullanılır?

• Saçını yıkadıktan sonra avcunuza birkaç damla papatya yağı damlatarak saçlarına uygulayabilirsin durulamaya gerek yoktur.

• Papatya yağını şampuana veya saç bakım kremine ekleyerek, saçlarının ihtiyaç duyduğu vitamini karşılayabilirsin. Etkilerini almak için düzenli bir şekilde kullanmalısın.

NOT: Saç derisinde kaşıntı meydana geldiğinde kullanmaktan vazgeçin. Bazı cilt tipleri hassas olduğu için papatya yağı kaşıntı yapabilir.

Papatya Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

• Papatya yağı diş çıkarma döneminde, mutlaka doktor kontrolünde, diş etlerine masaj olarak uygulanır. Diş çıkarma döneminde yaşanan ağrıyı dindirir.

• Bebekler için papatya yağı masaj yoluyla uygulanmalıdır. Sürekli ağlama dönemdeki bebekleri rahatlatmak için, 2-3 damla papatya yağını bebeklerin ayaklarına damlatıp masaj yaparak sakinleşmesini sağlayabilirsin.

• Kullanmadan önce bebeğin gelişimini takip eden doktoruna danışmayı unutmayın.

Diğer yağlara aşağıdan ulaşabilirsiniz…