Yeşil Çay Nedir ?

Yeşil çay, bitkisel bir içecek olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kahve ve diğer çaylardan farklı olarak, çok az miktarda teobromin ve kafein içerir. Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırarak, vücut yağının yakılmasına yardımcı olur ve aynı zamanda tokluk hissini uzun süre koruyan bir içecektir. Yeşil çayın birçok faydası vardır bu yüzden günlük içecek olarak tercih edilmelidir.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

 • Kanseri önler vücuda zararlı etkileri olan serbest radikalleri azaltarak, kanser hücrelerinin oluşmasını engeller ve kanser riskini azaltır.
 • Metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakma sürecini destekler termojenik bir etkiye sahiptir ve bu, vücudun enerji harcamasını artırarak, kilo kaybına yardımcı olur.
 • Yeşil çay, açlık hissini azaltır ve bu da günlük kalori alımını kontrol etmeyi kolaylaştırır.
 • Kalp hastalıklarını önler ve kalp sağlığını koruyan bir içecektir. Yeşil çay, kolesterol düzeylerini düşürür ve kan pıhtılaşmasını azaltan etkilere sahiptir. Bu, kalp hastalıkları riskini azaltarak kalp sağlığını korur.
 • Yeşil çay, insülin duyarlılığını arttırarak, diyabet riskini azaltır.
 • Yeşil çay, vücutta zararlı mikroorganizmalarla mücadele etmeyi kolaylaştıran ve vücudun direncini arttıran antioksidanlar içerir. Bu, vücudun daha iyi savunma mekanizmalarına sahip olmasını ve hastalıklardan korunmasını sağlar.
 • Cildi besleyen ve yenileyen etkilere sahiptir cildi nemlendirerek ve antioksidanları cildin derinliklerine naklederek, cildin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Stresi azaltır.
 • Göz hastalıklarının oluşmasını engeller ve göz sağlığını korur.
 • Düzenli olarak yeşil çay tüketmek alzheimer ve parkinson hastalığı riskini azaltır.
 • Oldukça güçlü bir ödem arttırıcıdır.

Yeşil Çayın Yan Etkileri ve Zararları

Her ne kadar yeşil çay çok faydalı olsa da, aşırı tüketim halinde bazı yan etkilere sebep olabilir.

 1. Yeşil çay, kafein içerir ve fazla miktarda tüketildiğinde baş ağrısı, uyku bozukluğu, hiperaktivite ve endişe gibi yan etkilere sebep olabilir.
 2. İhtiyaç duyduğumuz bazı vitamin ve minerallerin emilimini engellediğinden, uzun süre tüketimi halinde bu eksikliklere yol açar.
 3. Yeşil çayın kafein içeriği nedeniyle, aşırı tüketimi halinde bağımlılık yapabilir.
 4. Aşırı tüketimde mide ve bağırsakların yapısını bozabilir ve bu tahriş edici etkiler stres ve diğer rahatsızlıklara yol açabilir.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır ?

Su, yeşil çayın lezzeti ve aromasının ortaya çıkması için yeterli derecede kaynatılmalıdır. Kaynatılan suya, hazırlanacak yeşil çayın miktarına göre 1-2 çay kaşığı yeşil çay eklenir ve 3-4 dakika demlenir. Çok uzun süre demlendikçe, çay acılaşabilir. Demlenmiş yeşil çay süzülür ve servise hazır hale getirilir.
Yemeklerden 30 dakika sonra tüketebilirsiniz.

Diğer yağlara aşağıdan ulaşabilirsiniz…